A A A K K K
для людей із порушенням зору
Аджамська громада
Кіровоградська область, Кропивницький район

Історична довідка

Аджа́мка — село в Україні, центр Аджамської сільської громади Кропивницького району Кіровоградської області центр сільської ради.

Розташоване на річці Аджамці, лівій притоці Інгулу, за 21 км від Кропивницького за 11 км від залізничної станції Медерове. З обласним центром сполучена автошляхом. У селі річка Чорна та Балка Моренцева впадають у річку Аджамку.

Сільраді підпорядковані також населені пункти Григорівка, Павло-Миколаївка, Привілля.

Населення — 4010 осіб.

Історія

Поселення засноване козаками.

У 1754-59 й 1761-64 село входило до складу Слобідського козацького полку.

В 1769 році село було спалене військом Кирим-Гірея

В Аджамці діяла Покровська церква, відома її метрична книга на 1788 рік, ієрей Йосип Лихановський, на 1791 рік — ієрей Василь Улевич.

Станом на 1886 рік у містечку, центрі Аджамської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії, мешкало 6508 осіб, налічувалось 1142 дворових господарства, існували 2 православні церкви, школа, 16 лавок, відбувався щорічний ярмарки 1-го жовтня та базари щоденно За 12 верст — залізнична станція

За даними 1894 року у містечку мешкало 10 182 особи (5165 чоловічої статі та 5017 — жіночої), налічувалось 1405 дворових господарств, існували 2 православні церкви, 2 церковно-парафіяльні й земська школи на 288 учнів (262 хлопчики й 26 дівчаток), земська поштова станція, лікарня, лікар й фельдшер, паровий млин, 5 хлібних комор, лісовий склад, гуртовий склад вина й спирту, 19 лавок, 3 питних заклади, відбувалось 4 ярмарки на рік й базари 162 дні на рік

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 9745 осіб (4837 чоловічої статі та 4908 — жіночої), з яких 9457 — православної віри.

1917—1922 р.р. — період визвольних змагань за самостійну Україну, з 1922 р. — початок геноциду українського народу, населення піддається репресіям, Голодоморам, винищенню. Кількість мешканців постійно зменшується.

Друга світова війна

Важко пережили жителі Аджамки період зіткнення коричневої та червоної чуми. Перед наступом фашистів на Аджамку всі більшовицькі посадовці втекли на Схід, рятуючи своє майно та родини, знищивши склади з продовольством та більшість промислових об'єктів, заливши напризволяще дітей, жінок та старих людей. Після приходу фашистів відновилась служба в церкві, селяни почали отримувати частину врожаю. Люди зажили краще, ніж при «комуні». Але відношення фашистів до людей, примусове вивезення молоді в Німеччину та інші заходи відвернули більшість населення від нових окупантів. Два роки окупації не діяло так зване «радянське підпілля», хоча певну кількість людей більшовики для боротьби в тилу залишили. Тільки перед наступом «червоних визолителів» горе-партизани активізували свої дії.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 4386 осіб, з яких 2070 чоловіків та 2316 жінок

За переписом населення України 2001 року в селі мешкало 4008 осіб

Символіка

Затверджена 25 грудня 2015 р. рiшенням № 52 сесії сільської ради. Автори — К. В. Шляховий, В.Філімонов.

Прапор

Ajamka prapor.png

Квадратне полотнище складається з п'яти вертикальних смуг — зеленої, білої, синьої, білої та малинової, розділених між собою хвилеподібно (7:1:4:1:7).

 

Герб

Ajamka gerb.png

Герб Аджамки затверджено 25 грудня 2015 року рішенням сільської ради. Автори – К. Шляховий, В. Філімонов. Щит розсічений блакитним блакитним стовпом, що має срібну ниткову облямівку, на зелене і червоне поле. У першому полі срібна стріла в стовп вістрям вгору, охоплена знизу срібною підковою, у другому полі два золоті широкі хрести, один над одним.

Хвилястий стовп позначає річку Аджамку. Підкова – символ бурхливого історичного минулого. Стріла – символ цілеспрямованості, швидкості. Хрест позначає козацтво та віру.

Голодомор 

Село постраждало внаслідок геноциду українців 1932–1933 років, проведеного урядом СРСР. Не зважаючи на примус людей вступити у колгоспи, саме їх родини цілеспрямовано тероризували голодом. Сама радянська комісія дала висновок про багатоденне голодування 150 дітей села, факти поїдання падла.

Відомі особистості 

У селі народилися:

  • Аристархов Дмитро Аврамович — Герой Радянського Союзу.
  • Крикуненко Олександр Маркович — професор.
  • Литвиненко Леонід Андрійович — артист театру.
  • Маринський Іван Антонович — Герой Радянського Союзу.
  • Саватій — архієрей Російської Православної старообрядницької Церкви .
  • Шаповалов Анатолій Гаврилович - художник.
  • Шаповалов Сергій Гаврилович - художник.
  • Аров Борис Лазарович — спортивний журналіст;
  • Куроп'ятник Віктор Миколайович (1973—2018) — старший сержант Збройних сил України, учасник російсько-української війни.
  • Маринський Іван Антонович — Герой Радянського Союзу;
  • Коваленко Марія Володимирівна — оперна співачка, заслужена артистка УРСР.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень